
Philips 121W UFO LED 4000K IP65 Round Sealed High Bay Fixture
Description
Philips LED Sealed High Bay, 15,000 Lumen, 4000K, 120-277V, 80CRI, 0-10V Dimming, Black. IP65 cULus Listed For Use In Wet Locations Up To 40C Ambient Temperature
Features:- 125 watt
- 15000 Lumens
- 4000K Neutral White
- Die Cast frame and driver containment housing
- Corrosion resistant finish
- Heavy duty eyelet provided for connection to customer-supplied suspension
- Exposed leads fr wiring connection with sleeving for environmental protection
- IP65 rated
- Components are RoHS compliant
- Dimmable
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Finish | Black |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 125W |
| Voltage | 120V-277V |
| Lumens | 15000 |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Weight (lb.) | 10.11 |
| Sloped Ceiling | No |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Length (in.) | 13.6 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
More Images




Philips 121W UFO LED 4000K IP65 Round Sealed High Bay Fixture
Description
Philips LED Sealed High Bay, 15,000 Lumen, 4000K, 120-277V, 80CRI, 0-10V Dimming, Black. IP65 cULus Listed For Use In Wet Locations Up To 40C Ambient Temperature
Features:- 125 watt
- 15000 Lumens
- 4000K Neutral White
- Die Cast frame and driver containment housing
- Corrosion resistant finish
- Heavy duty eyelet provided for connection to customer-supplied suspension
- Exposed leads fr wiring connection with sleeving for environmental protection
- IP65 rated
- Components are RoHS compliant
- Dimmable
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Finish | Black |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 125W |
| Voltage | 120V-277V |
| Lumens | 15000 |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Weight (lb.) | 10.11 |
| Sloped Ceiling | No |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Length (in.) | 13.6 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips LED Sealed High Bay, 15,000 Lumen, 4000K, 120-277V, 80CRI, 0-10V Dimming, Black. IP65 cULus Listed For Use In Wet Locations Up To 40C Ambient Temperature
Features:- 125 watt
- 15000 Lumens
- 4000K Neutral White
- Die Cast frame and driver containment housing
- Corrosion resistant finish
- Heavy duty eyelet provided for connection to customer-supplied suspension
- Exposed leads fr wiring connection with sleeving for environmental protection
- IP65 rated
- Components are RoHS compliant
- Dimmable
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Finish | Black |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 125W |
| Voltage | 120V-277V |
| Lumens | 15000 |
| Color Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Weight (lb.) | 10.11 |
| Sloped Ceiling | No |
| Fixture Material | Die Cast Aluminum |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 13.8 |
| Width (in.) | 7.6 |
| Length (in.) | 13.6 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |


















