
Philips 145w ED28 Clear E39 4050K AllStart HID Light Bulb
Description
Philips 145 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base 4050K AllStart high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 145W 4K ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Color Temperature (K) | 4050K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 13775 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 145W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 145w ED28 Clear E39 4050K AllStart HID Light Bulb
Description
Philips 145 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base 4050K AllStart high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 145W 4K ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Color Temperature (K) | 4050K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 13775 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 145W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 145 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base 4050K AllStart high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 145W 4K ED28 CL U EA AllStart |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 87 |
| Color Temperature (K) | 4050K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 13775 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 145W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















