
PHILIPS 14W 120V CFL Globe G25 Compact Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 14 watt Globe G25 Energy Star Compact Fluorescent light bulb, perfect for vanity fixture, Soft White Color Temperature, Light output 800 Lumens, 8000 hrs Average life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

PHILIPS 14W 120V CFL Globe G25 Compact Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 14 watt Globe G25 Energy Star Compact Fluorescent light bulb, perfect for vanity fixture, Soft White Color Temperature, Light output 800 Lumens, 8000 hrs Average life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 14 watt Globe G25 Energy Star Compact Fluorescent light bulb, perfect for vanity fixture, Soft White Color Temperature, Light output 800 Lumens, 8000 hrs Average life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















