
Philips 14w 120v EL/A R20 2700K E26 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 14 watts 120 volts EL/A R20 shape 2700K E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R20 14W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.5 |
| Luminous Flux (LM) | 500 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.7 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R20 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Philips 14w 120v EL/A R20 2700K E26 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 14 watts 120 volts EL/A R20 shape 2700K E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R20 14W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.5 |
| Luminous Flux (LM) | 500 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.7 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R20 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 14 watts 120 volts EL/A R20 shape 2700K E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R20 14W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.5 |
| Luminous Flux (LM) | 500 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.7 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R20 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















