
PHILIPS 14W 120V G25 E26 CFL Light Bulb
Description
This is the Philips 14 watts 120 volts standard light bulb. It has a G25 shape and a E26 medium screw in base
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
PHILIPS 14W 120V G25 E26 CFL Light Bulb
Description
This is the Philips 14 watts 120 volts standard light bulb. It has a G25 shape and a E26 medium screw in base
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This is the Philips 14 watts 120 volts standard light bulb. It has a G25 shape and a E26 medium screw in base
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.1 |
| Luminous Flux (LM) | 800 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.4 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | Globe |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 14W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |























