✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

PHILIPS 1500W BT56 E39 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH1500/U |
| EAN/UPC | 046677131623 |
| Material | 928601179401 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 7.00 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 155000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.375 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | BT56 |
| Wattage (W) | 1500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$80.99
PHILIPS 1500W BT56 E39 HID Metal Halide Light Bulb—
$80.99
More Images


PHILIPS 1500W BT56 E39 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH1500/U |
| EAN/UPC | 046677131623 |
| Material | 928601179401 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 7.00 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 155000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.375 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | BT56 |
| Wattage (W) | 1500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH1500/U |
| EAN/UPC | 046677131623 |
| Material | 928601179401 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 7.00 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 155000 |
| Maximum Overall Length (in) | 15.375 |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | BT56 |
| Wattage (W) | 1500W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


