
PHILIPS 150W ED28 E39 HID High Pressure Sodium Light Bulbs
Description
These lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | C150S56/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 15500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.938 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $31.31
-70%$31.31
$9.39More Images


PHILIPS 150W ED28 E39 HID High Pressure Sodium Light Bulbs
Description
These lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | C150S56/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 15500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.938 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
These lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | C150S56/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 15500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.938 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















