
Philips 150w RX7S Recessed 3000K Double Ended MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 150 watts RX7S Recessed single contact base T7 3000K Double Ended MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 150/TD/830 12PK |
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.984 |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.41 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 150w RX7S Recessed 3000K Double Ended MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
Philips 150 watts RX7S Recessed single contact base T7 3000K Double Ended MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 150/TD/830 12PK |
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.984 |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.41 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 150 watts RX7S Recessed single contact base T7 3000K Double Ended MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM 150/TD/830 12PK |
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.984 |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.41 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















