
Philips 16w EL/A R30 E26 2830k Dimmable Fluorescent Reflector Light Bulb
Description
Philips 16 watts EL/A R30 E26 Medium Screw 2830k Dimmable Fluorescent Reflector Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W Med EL/A R30 Dim ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2830K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Philips 16w EL/A R30 E26 2830k Dimmable Fluorescent Reflector Light Bulb
Description
Philips 16 watts EL/A R30 E26 Medium Screw 2830k Dimmable Fluorescent Reflector Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W Med EL/A R30 Dim ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2830K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 16 watts EL/A R30 E26 Medium Screw 2830k Dimmable Fluorescent Reflector Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | 16W Med EL/A R30 Dim ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2830K |
| Diameter (in) | 3.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















