
Philips 16w R30 Warm White 2700k Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Description
16 watts R30 Warm White 2700k Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R30 EDIM 16W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.779 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.452 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16/25/32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $50.75
-70%$50.75
$15.22Philips 16w R30 Warm White 2700k Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Description
16 watts R30 Warm White 2700k Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R30 EDIM 16W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.779 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.452 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16/25/32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
16 watts R30 Warm White 2700k Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A R30 EDIM 16W |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 3.779 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 630 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.452 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | R30 |
| Wattage (W) | 16/25/32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















