
PHILIPS 175W BD17 E26 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH175/C/U/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $35.63
-70%$35.63
$10.69More Images

PHILIPS 175W BD17 E26 HID Metal Halide Light Bulb
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH175/C/U/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High performance, Long life and Superior light quality A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light wih long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | MH175/C/U/M |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3700K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















