
Philips 175w BD17 E26 Clear 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Bulb
Description
175 watts BD17 E26 medium screw base Clear 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 15400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 175w BD17 E26 Clear 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Bulb
Description
175 watts BD17 E26 medium screw base Clear 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 15400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
175 watts BD17 E26 medium screw base Clear 4000k Cool White Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 15400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























