✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips 175w ED28 E39 Clear 5900k Cool White Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
175 watts ED28 shape E39 mogul base Clear 5900k Cool White Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 5900K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$24.62
Original: $82.07
-70%Philips 175w ED28 E39 Clear 5900k Cool White Mercury Vapor HID Light Bulb—
$82.07
$24.62More Images


Philips 175w ED28 E39 Clear 5900k Cool White Mercury Vapor HID Light Bulb
Description
175 watts ED28 shape E39 mogul base Clear 5900k Cool White Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 5900K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
175 watts ED28 shape E39 mogul base Clear 5900k Cool White Mercury Vapor high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 20 |
| Color Temperature (K) | 5900K |
| Diameter (in) | 3.582 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.307 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






