
Philips 203117 TUV TL-D 95W HO UVC Germicidal Bulb
Description
Philips 203117 TUV TL-D 95W HO UVC Germicidal Bulb
TUV T8 lamps are double-ended UVC (germicidal) lamps used in professional water and air disinfection units. TUV T8 lamps offer almost constant UV output over their complete lifetime, for maximum security of disinfection and high system efficacy. Moreover, they have a long and reliable lifetime, which allows maintenance to be planned for in advance.
Features:- Emit radiation in the range 350-400 nm with a maximum peak at 370 nm
- Internal reflector
- EPA Approved: Philips/Signify EPA # Est. No 95792-POL-1
Benefits:
- Best Match with photo sensitizes
- Highest output on irradiated area
Specs
| BRAND | PHILIPS |
| Abbreviation Name | TUV TL-D 95W HO SLV/25 |
| 12NC Code | 928049804006 |
| SKU | 203117 |
| Base | G13 [Medium Bi-Pin] |
| Main Application | Disinfection |
| Diameter (in) | 1.5 |
| Maximum Overall Length (in) | 59 |
| Rated Life (Hours) | 8000 h |
| Shape | T8 |
| Wattage (W) | 95 W |
| Voltage (V) | 124V |
| Mercury (Hg) Content | 8.0 mg |
| UV-C Radiation | 22.5W |
| EAN/UPC | 8711500893925 |
| EAN Case | 8711500893932 |
Additional Info
Original: $106.91
-70%$106.91
$32.07Philips 203117 TUV TL-D 95W HO UVC Germicidal Bulb
Description
Philips 203117 TUV TL-D 95W HO UVC Germicidal Bulb
TUV T8 lamps are double-ended UVC (germicidal) lamps used in professional water and air disinfection units. TUV T8 lamps offer almost constant UV output over their complete lifetime, for maximum security of disinfection and high system efficacy. Moreover, they have a long and reliable lifetime, which allows maintenance to be planned for in advance.
Features:- Emit radiation in the range 350-400 nm with a maximum peak at 370 nm
- Internal reflector
- EPA Approved: Philips/Signify EPA # Est. No 95792-POL-1
Benefits:
- Best Match with photo sensitizes
- Highest output on irradiated area
Specs
| BRAND | PHILIPS |
| Abbreviation Name | TUV TL-D 95W HO SLV/25 |
| 12NC Code | 928049804006 |
| SKU | 203117 |
| Base | G13 [Medium Bi-Pin] |
| Main Application | Disinfection |
| Diameter (in) | 1.5 |
| Maximum Overall Length (in) | 59 |
| Rated Life (Hours) | 8000 h |
| Shape | T8 |
| Wattage (W) | 95 W |
| Voltage (V) | 124V |
| Mercury (Hg) Content | 8.0 mg |
| UV-C Radiation | 22.5W |
| EAN/UPC | 8711500893925 |
| EAN Case | 8711500893932 |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 203117 TUV TL-D 95W HO UVC Germicidal Bulb
TUV T8 lamps are double-ended UVC (germicidal) lamps used in professional water and air disinfection units. TUV T8 lamps offer almost constant UV output over their complete lifetime, for maximum security of disinfection and high system efficacy. Moreover, they have a long and reliable lifetime, which allows maintenance to be planned for in advance.
Features:- Emit radiation in the range 350-400 nm with a maximum peak at 370 nm
- Internal reflector
- EPA Approved: Philips/Signify EPA # Est. No 95792-POL-1
Benefits:
- Best Match with photo sensitizes
- Highest output on irradiated area
Specs
| BRAND | PHILIPS |
| Abbreviation Name | TUV TL-D 95W HO SLV/25 |
| 12NC Code | 928049804006 |
| SKU | 203117 |
| Base | G13 [Medium Bi-Pin] |
| Main Application | Disinfection |
| Diameter (in) | 1.5 |
| Maximum Overall Length (in) | 59 |
| Rated Life (Hours) | 8000 h |
| Shape | T8 |
| Wattage (W) | 95 W |
| Voltage (V) | 124V |
| Mercury (Hg) Content | 8.0 mg |
| UV-C Radiation | 22.5W |
| EAN/UPC | 8711500893925 |
| EAN Case | 8711500893932 |
















