
Philips 205w 1ED28 E39 Energy Advantage AllStart Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 205 watts ED28 shape E39 mogul screw base Energy Advantage AllStart Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM205/U/O/4K EA TG 130V |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 15600 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $181.43
-70%$181.43
$54.43More Images


Philips 205w 1ED28 E39 Energy Advantage AllStart Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 205 watts ED28 shape E39 mogul screw base Energy Advantage AllStart Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM205/U/O/4K EA TG 130V |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 15600 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 205 watts ED28 shape E39 mogul screw base Energy Advantage AllStart Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM205/U/O/4K EA TG 130V |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Luminous Flux (LM) | 15600 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 205W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























