
Philips 20w 120v PAR38 2700k E26 Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 20 watts 120 volts PAR38 2700k E26 Medium Screw Base Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A PAR38 20W DIMM REFLECTOR |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.1 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


Philips 20w 120v PAR38 2700k E26 Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 20 watts 120 volts PAR38 2700k E26 Medium Screw Base Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A PAR38 20W DIMM REFLECTOR |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.1 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 20 watts 120 volts PAR38 2700k E26 Medium Screw Base Dimmable Reflector Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/A PAR38 20W DIMM REFLECTOR |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 850 |
| Maximum Overall Length (in) | 6.1 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Shape | PAR38 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















