
Philips 20w 120v Twist Dimmable 2700K Warm White E26 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 20 watts 120 volts Twist Dimmable 2700K Warm White E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT DIM 20W 6/1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.401 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| Maximum Overall Length (in) | 5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $59.39
-70%$59.39
$17.82More Images

Philips 20w 120v Twist Dimmable 2700K Warm White E26 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 20 watts 120 volts Twist Dimmable 2700K Warm White E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT DIM 20W 6/1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.401 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| Maximum Overall Length (in) | 5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 20 watts 120 volts Twist Dimmable 2700K Warm White E26 medium screw base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | EL/mdT DIM 20W 6/1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.401 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 1150 |
| Maximum Overall Length (in) | 5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















