
Philips 20w MR16 GX10 3000k 40D MASTERColor CDM-Rm Elite Mini HID Light Bulb
Description
20 watts MR16 GX10 base 3000k 40 degree MASTERColor CDM-Rm Elite Mini high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM-Rm Elite Mini 20W/830 GX10 MR16 40D |
| Base | GX10 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.00 |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.574 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | MR16 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Philips 20w MR16 GX10 3000k 40D MASTERColor CDM-Rm Elite Mini HID Light Bulb
Description
20 watts MR16 GX10 base 3000k 40 degree MASTERColor CDM-Rm Elite Mini high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM-Rm Elite Mini 20W/830 GX10 MR16 40D |
| Base | GX10 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.00 |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.574 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | MR16 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
20 watts MR16 GX10 base 3000k 40 degree MASTERColor CDM-Rm Elite Mini high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM-Rm Elite Mini 20W/830 GX10 MR16 40D |
| Base | GX10 |
| Beam Angle (deg.) | 40 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.00 |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.574 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | MR16 |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























