
Philips 250w ED28 Clear Pulse Start 4300k HID Light Bulb
Description
Philips 250 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4300k HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 250W/645 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23750 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 250w ED28 Clear Pulse Start 4300k HID Light Bulb
Description
Philips 250 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4300k HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 250W/645 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23750 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 250 watts ED28 Shape Clear E39 Mogul Screw Base Pulse Start 4300k HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Std 250W/645 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 23750 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















