
PHILIPS 250W ED28 E39 Cool White HID Mercury Vapor Light Bulb
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 5800K |
| Diameter (in) | 3.58 |
| Luminous Flux (LM) | 11500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.30 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

PHILIPS 250W ED28 E39 Cool White HID Mercury Vapor Light Bulb
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 5800K |
| Diameter (in) | 3.58 |
| Luminous Flux (LM) | 11500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.30 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mercury Vapor lamps feature low initial cost, but have higher operating costs than HPS or Metal Halide due to its lower efficiency. The clear mercury bulb has a bluish green appearance and the Deluxe White has a higher color rendering. Mercury lamps get dimmer over time and rarely burn out, so it is wise to replace them and restore light level.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 5800K |
| Diameter (in) | 3.58 |
| Luminous Flux (LM) | 11500 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.30 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 250W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















