
PHILIPS 30W 10.8V DZA 6390 G5.3 2Pin Base Projector Light bulb
Description
PHILIPS DZA 30W 10.8V Single Ended Projector Light bulb
Features:- DZA 10.8V 30W Halogen Bulb
- base: G5.3 2 Pin Single Ended base
- Light Output: 530 Lumens
- Rated Life:400 hours average life
Applications:
- Projection
- Microfilm
- Stage and Studio
- Fiber Optic
- Spectrofluoreometer
- Optical Spectroscopy
- Deuterium lamp for Perkin Elmer Lambda 750 UV/VIS Spectrophotometer
Cross Reference:
- PHILIPS 6390, 8222-343-61800 H68030
- Bulbrite 761055 DZA
- GE 37346 DZA
- Ushio 1000254 DZA, JC10.8V-30W
- 3M 78-8032-1917
- CANIMPEX 10.8-030-22
- MICROLITES 10.8-030-22
Specs
| Brand | Philips |
| 12NC Code | 822234361803 |
| SKU | 324004 |
| EAN | 8718696690215 |
| Ansi Code | DZA |
| Base | G5.3 2-Pin |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3100K |
| Lamp Finish | Quartz-UV Open |
| Luminous Flux (LM) | 570 |
| Rated Life (Hours) | 1000 |
| Voltage (V) | 10.8V |
| Wattage (W) | 30W |
Additional Info
PHILIPS 30W 10.8V DZA 6390 G5.3 2Pin Base Projector Light bulb
Description
PHILIPS DZA 30W 10.8V Single Ended Projector Light bulb
Features:- DZA 10.8V 30W Halogen Bulb
- base: G5.3 2 Pin Single Ended base
- Light Output: 530 Lumens
- Rated Life:400 hours average life
Applications:
- Projection
- Microfilm
- Stage and Studio
- Fiber Optic
- Spectrofluoreometer
- Optical Spectroscopy
- Deuterium lamp for Perkin Elmer Lambda 750 UV/VIS Spectrophotometer
Cross Reference:
- PHILIPS 6390, 8222-343-61800 H68030
- Bulbrite 761055 DZA
- GE 37346 DZA
- Ushio 1000254 DZA, JC10.8V-30W
- 3M 78-8032-1917
- CANIMPEX 10.8-030-22
- MICROLITES 10.8-030-22
Specs
| Brand | Philips |
| 12NC Code | 822234361803 |
| SKU | 324004 |
| EAN | 8718696690215 |
| Ansi Code | DZA |
| Base | G5.3 2-Pin |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3100K |
| Lamp Finish | Quartz-UV Open |
| Luminous Flux (LM) | 570 |
| Rated Life (Hours) | 1000 |
| Voltage (V) | 10.8V |
| Wattage (W) | 30W |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
PHILIPS DZA 30W 10.8V Single Ended Projector Light bulb
Features:- DZA 10.8V 30W Halogen Bulb
- base: G5.3 2 Pin Single Ended base
- Light Output: 530 Lumens
- Rated Life:400 hours average life
Applications:
- Projection
- Microfilm
- Stage and Studio
- Fiber Optic
- Spectrofluoreometer
- Optical Spectroscopy
- Deuterium lamp for Perkin Elmer Lambda 750 UV/VIS Spectrophotometer
Cross Reference:
- PHILIPS 6390, 8222-343-61800 H68030
- Bulbrite 761055 DZA
- GE 37346 DZA
- Ushio 1000254 DZA, JC10.8V-30W
- 3M 78-8032-1917
- CANIMPEX 10.8-030-22
- MICROLITES 10.8-030-22
Specs
| Brand | Philips |
| 12NC Code | 822234361803 |
| SKU | 324004 |
| EAN | 8718696690215 |
| Ansi Code | DZA |
| Base | G5.3 2-Pin |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3100K |
| Lamp Finish | Quartz-UV Open |
| Luminous Flux (LM) | 570 |
| Rated Life (Hours) | 1000 |
| Voltage (V) | 10.8V |
| Wattage (W) | 30W |






















