
Philips 320w ED28 4100K Cool White E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 320 watts ED28 Shape 4100K Cool White E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | PS MH Std 320W/640 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 30000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $51.83
-70%$51.83
$15.55More Images


Philips 320w ED28 4100K Cool White E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 320 watts ED28 Shape 4100K Cool White E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | PS MH Std 320W/640 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 30000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 320 watts ED28 Shape 4100K Cool White E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | PS MH Std 320W/640 Mog ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Luminous Flux (LM) | 30000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 320W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















