
Philips 130682 360w ED37 EX39 3600k White HID Metal Halide Light Bulb
Description
360 watts ED37 3600k White EX39 Exclusionary Mogul Screw Coated Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | White |
| Luminous Flux (LM) | 31700 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 130682 360w ED37 EX39 3600k White HID Metal Halide Light Bulb
Description
360 watts ED37 3600k White EX39 Exclusionary Mogul Screw Coated Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | White |
| Luminous Flux (LM) | 31700 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
360 watts ED37 3600k White EX39 Exclusionary Mogul Screw Coated Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Base | EX39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 68 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Lamp Finish | White |
| Luminous Flux (LM) | 31700 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.50 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 360W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















