
Philips 400w 3600K White ED37 E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts 3600K White ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CO U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 38000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 400w 3600K White ED37 E39 Switch Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts 3600K White ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CO U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 38000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 400 watts 3600K White ED37 Shape E39 Mogul Screw Base Switch Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W CO U |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 3600K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 38000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















