
Philips 400w ED28 Clear E39 Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Description
400 watts ED28 Clear E39 Mogul Base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb. High performance, Long life and Superior light quality. A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light with long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $52.91
-70%$52.91
$15.87More Images


Philips 400w ED28 Clear E39 Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb
Description
400 watts ED28 Clear E39 Mogul Base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb. High performance, Long life and Superior light quality. A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light with long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
400 watts ED28 Clear E39 Mogul Base Switch Start Metal Halide Standard HID Light Bulb. High performance, Long life and Superior light quality. A compact, energy efficient metal halide lamp that provides crisp, sparkling light with long life and high efficiency.
Specs
| Abbreviation Name | Switch Start MH Std 400W ED28 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















