✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips 400w ED37 MS-400/U/PS E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Shape MS-400/U/PS E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MS400/U/PS |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 4.6 |
| Luminous Flux (LM) | 36800 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
$55.07
Philips 400w ED37 MS-400/U/PS E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb—
$55.07
More Images

Philips 400w ED37 MS-400/U/PS E39 Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 400 watts ED37 Shape MS-400/U/PS E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MS400/U/PS |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 4.6 |
| Luminous Flux (LM) | 36800 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 400 watts ED37 Shape MS-400/U/PS E39 Mogul Screw Base Pulse Start Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MS400/U/PS |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 4.6 |
| Luminous Flux (LM) | 36800 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
