
Philips 40w Master TL5 Circular Warm White 3000k 2GX13 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 40 watts Master TL5 Circular Warm White 3000k 2GX13 base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | TL5C 40W/830 1CT/10 |
| Base | 2GX13 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.708 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.535 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $31.31
-70%$31.31
$9.39More Images

Philips 40w Master TL5 Circular Warm White 3000k 2GX13 Fluorescent Light Bulb
Description
Philips 40 watts Master TL5 Circular Warm White 3000k 2GX13 base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | TL5C 40W/830 1CT/10 |
| Base | 2GX13 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.708 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.535 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 40 watts Master TL5 Circular Warm White 3000k 2GX13 base Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | TL5C 40W/830 1CT/10 |
| Base | 2GX13 |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.708 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Luminous Flux (LM) | 3300 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.535 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | Circline |
| Wattage (W) | 40W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |























