
Philips 430w ED18 Clear E39 Mogul Ceramalux Agro HID Light Bulb
Description
430 watts ED18 Clear E39 Mogul Ceramalux Agro HID Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 54000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 430W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 430w ED18 Clear E39 Mogul Ceramalux Agro HID Light Bulb
Description
430 watts ED18 Clear E39 Mogul Ceramalux Agro HID Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 54000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 430W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
430 watts ED18 Clear E39 Mogul Ceramalux Agro HID Light Bulb
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 54000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 430W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























