
Philips 45W 120V PAR16 Flood 2500hr Indoor/Outdoor Halogen Bulb
Description
Philips 531939 - 45W 120V PAR16 Flood 2500hr Indoor/Outdoor Halogen Bulb
Features:- Philips PAR16 Halogen Flood Bulb
- 45 Watts
- 120 Volts
- 420 Lumens
- 1,215 Candlepower
- 2,500 Average Hour Life
- Replaces 50W Halogen Bulb
- Medium Base
- 27 deg. Narrow Flood Beam
- 27 deg. Beam Spread
- Long Neck
Specs
| Brand | Philips |
| Abbreviation | 45PAR16/HAL/FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Shape | PAR16 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Narrow Flood 27deg |
| Watts | 45 |
| Volts | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 420 |
| Rated Life (Hours) | 2,500 |
| Lamp Finish | Reflector |
| Maximum Overall Length | 3.05in |
| Diameter | 2in |
| Filament | CC-8 |
| UPC | 046677531935 |
| Philips Code | 3235 828750 02 |
Video
More Videos:
Original: $13.00
-70%$13.00
$3.90More Images


Philips 45W 120V PAR16 Flood 2500hr Indoor/Outdoor Halogen Bulb
Description
Philips 531939 - 45W 120V PAR16 Flood 2500hr Indoor/Outdoor Halogen Bulb
Features:- Philips PAR16 Halogen Flood Bulb
- 45 Watts
- 120 Volts
- 420 Lumens
- 1,215 Candlepower
- 2,500 Average Hour Life
- Replaces 50W Halogen Bulb
- Medium Base
- 27 deg. Narrow Flood Beam
- 27 deg. Beam Spread
- Long Neck
Specs
| Brand | Philips |
| Abbreviation | 45PAR16/HAL/FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Shape | PAR16 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Narrow Flood 27deg |
| Watts | 45 |
| Volts | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 420 |
| Rated Life (Hours) | 2,500 |
| Lamp Finish | Reflector |
| Maximum Overall Length | 3.05in |
| Diameter | 2in |
| Filament | CC-8 |
| UPC | 046677531935 |
| Philips Code | 3235 828750 02 |
Video
More Videos:
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 531939 - 45W 120V PAR16 Flood 2500hr Indoor/Outdoor Halogen Bulb
Features:- Philips PAR16 Halogen Flood Bulb
- 45 Watts
- 120 Volts
- 420 Lumens
- 1,215 Candlepower
- 2,500 Average Hour Life
- Replaces 50W Halogen Bulb
- Medium Base
- 27 deg. Narrow Flood Beam
- 27 deg. Beam Spread
- Long Neck
Specs
| Brand | Philips |
| Abbreviation | 45PAR16/HAL/FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Shape | PAR16 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Spread | Narrow Flood 27deg |
| Watts | 45 |
| Volts | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 420 |
| Rated Life (Hours) | 2,500 |
| Lamp Finish | Reflector |
| Maximum Overall Length | 3.05in |
| Diameter | 2in |
| Filament | CC-8 |
| UPC | 046677531935 |
| Philips Code | 3235 828750 02 |





















