
3PK - Philips 50w MR16 GU10 Flood 25 2800K Dimmable Halogen Bulb
Description
Bright, white accent light with superior energy savings.
Philips GU10 Philips Halogen MR16 with GU10 base provides bright white accent light.
The twist and lock base enables easy installation and a secure fit.
Suited for track and recessed lighting applications.
Features:
- Wattage: 50w
- Base: GU10
- Light Output: 430Lumens
- Color Temperature: 2800K
Specs
| Brand | Philips |
| Ordering Code | BC50GU10/HAL/TL |
| Base | GU10 |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2800K |
| Luminous Intensity | 700 cd |
| Color Rendering Index | 100 |
| Diameter(in) | 2.01 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Length (in) | 2.09 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W | Front Glass | YES | UPC | 046677415792 |
More Images


3PK - Philips 50w MR16 GU10 Flood 25 2800K Dimmable Halogen Bulb
Description
Bright, white accent light with superior energy savings.
Philips GU10 Philips Halogen MR16 with GU10 base provides bright white accent light.
The twist and lock base enables easy installation and a secure fit.
Suited for track and recessed lighting applications.
Features:
- Wattage: 50w
- Base: GU10
- Light Output: 430Lumens
- Color Temperature: 2800K
Specs
| Brand | Philips |
| Ordering Code | BC50GU10/HAL/TL |
| Base | GU10 |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2800K |
| Luminous Intensity | 700 cd |
| Color Rendering Index | 100 |
| Diameter(in) | 2.01 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Length (in) | 2.09 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W | Front Glass | YES | UPC | 046677415792 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bright, white accent light with superior energy savings.
Philips GU10 Philips Halogen MR16 with GU10 base provides bright white accent light.
The twist and lock base enables easy installation and a secure fit.
Suited for track and recessed lighting applications.
Features:
- Wattage: 50w
- Base: GU10
- Light Output: 430Lumens
- Color Temperature: 2800K
Specs
| Brand | Philips |
| Ordering Code | BC50GU10/HAL/TL |
| Base | GU10 |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2800K |
| Luminous Intensity | 700 cd |
| Color Rendering Index | 100 |
| Diameter(in) | 2.01 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Length (in) | 2.09 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W | Front Glass | YES | UPC | 046677415792 |



















