
PHILIPS 6.5W MR16 LED Soft White 2700K Flood 25d 90CRI Dimmable - 42w equiv.
Description
PHILIPS 6.5W MR16 LED Soft White 2700K Flood 25d 95CRI Dimmable Light Bulb - 42w equivalent.
Philips 479139 LED 6.5Watt MR-16 provides 2700K soft white color and delivers equivalent light output to halogen 42W MR16
- The bulb has a 25-degree flood beam.
- Rated average life of 25,000 hrs.
- Offers soft white light and a crisp, uniform beam with 91 CRI
- High Color Rendering: 91CRI - perfect for exhibiting merchandise in its best form
- Emits virtually no UV/IR light in the beam and thus will not fade colors and avoids inventory spoilage.
- Contains no mercury.
Can be used in enclosed fixtures.
Philips MR16 LED Lamps provide ambient level light to illuminate hard-to-maintain applications. Increased transformer compatibility allows for operation on a wider range of transformers. These lamps are ideal for track and open recessed fixtures in retail, hospitality, and residential spaces.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| NAED | 479139 |
| UPC | 046677479138 |
| Base | GU5.3 2-Pin |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Power (Rated) (Nom) | 6.5w |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.79 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 42W |
| Light Output | 485 Lumens |
| Rated Life (Hours) | 25000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 6.5W |
| Material Nr. (12NC) | 929001854304 |
Original: $9.99
-70%$9.99
$3.00More Images



PHILIPS 6.5W MR16 LED Soft White 2700K Flood 25d 90CRI Dimmable - 42w equiv.
Description
PHILIPS 6.5W MR16 LED Soft White 2700K Flood 25d 95CRI Dimmable Light Bulb - 42w equivalent.
Philips 479139 LED 6.5Watt MR-16 provides 2700K soft white color and delivers equivalent light output to halogen 42W MR16
- The bulb has a 25-degree flood beam.
- Rated average life of 25,000 hrs.
- Offers soft white light and a crisp, uniform beam with 91 CRI
- High Color Rendering: 91CRI - perfect for exhibiting merchandise in its best form
- Emits virtually no UV/IR light in the beam and thus will not fade colors and avoids inventory spoilage.
- Contains no mercury.
Can be used in enclosed fixtures.
Philips MR16 LED Lamps provide ambient level light to illuminate hard-to-maintain applications. Increased transformer compatibility allows for operation on a wider range of transformers. These lamps are ideal for track and open recessed fixtures in retail, hospitality, and residential spaces.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| NAED | 479139 |
| UPC | 046677479138 |
| Base | GU5.3 2-Pin |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Power (Rated) (Nom) | 6.5w |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.79 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 42W |
| Light Output | 485 Lumens |
| Rated Life (Hours) | 25000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 6.5W |
| Material Nr. (12NC) | 929001854304 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
PHILIPS 6.5W MR16 LED Soft White 2700K Flood 25d 95CRI Dimmable Light Bulb - 42w equivalent.
Philips 479139 LED 6.5Watt MR-16 provides 2700K soft white color and delivers equivalent light output to halogen 42W MR16
- The bulb has a 25-degree flood beam.
- Rated average life of 25,000 hrs.
- Offers soft white light and a crisp, uniform beam with 91 CRI
- High Color Rendering: 91CRI - perfect for exhibiting merchandise in its best form
- Emits virtually no UV/IR light in the beam and thus will not fade colors and avoids inventory spoilage.
- Contains no mercury.
Can be used in enclosed fixtures.
Philips MR16 LED Lamps provide ambient level light to illuminate hard-to-maintain applications. Increased transformer compatibility allows for operation on a wider range of transformers. These lamps are ideal for track and open recessed fixtures in retail, hospitality, and residential spaces.
Specs
| Manufacturer | Philips |
| NAED | 479139 |
| UPC | 046677479138 |
| Base | GU5.3 2-Pin |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Power (Rated) (Nom) | 6.5w |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 91 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2 |
| Maximum Overall Length (in) | 1.79 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent | 42W |
| Light Output | 485 Lumens |
| Rated Life (Hours) | 25000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 6.5W |
| Material Nr. (12NC) | 929001854304 |






















