
Philips 70w ED17 4000k Deluxe Cool White MasterColor CDM E26 HID Bulb
Description
Philips 70 watts ED17 Shape 4000k Deluxe Cool White MasterColor CDM E26 Medium Screw Base high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 70w ED17 4000k Deluxe Cool White MasterColor CDM E26 HID Bulb
Description
Philips 70 watts ED17 Shape 4000k Deluxe Cool White MasterColor CDM E26 Medium Screw Base high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70 watts ED17 Shape 4000k Deluxe Cool White MasterColor CDM E26 Medium Screw Base high intensity discharge Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W/940 Med ED17P CL ALTO+FB |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5600 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













