
Philips 70w BD17 2100K Coated E26 Ceramalux HID HPS Light Bulb
Description
Philips 70 watts BD17 Shape 2100K Coated E26 Medium Screw Base Ceramalux HID High Pressure Sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Med BD17 CO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Philips 70w BD17 2100K Coated E26 Ceramalux HID HPS Light Bulb
Description
Philips 70 watts BD17 Shape 2100K Coated E26 Medium Screw Base Ceramalux HID High Pressure Sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Med BD17 CO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70 watts BD17 Shape 2100K Coated E26 Medium Screw Base Ceramalux HID High Pressure Sodium Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Med BD17 CO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













