
Philips 70w ED23 Coated E39 Ceramalux ALTO HID Light Bulb
Description
70 watts ED23 Coated E39 Mogul base Ceramalux ALTO HID Light BulbThese lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Mog ED23 1/2 CO ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 70w ED23 Coated E39 Ceramalux ALTO HID Light Bulb
Description
70 watts ED23 Coated E39 Mogul base Ceramalux ALTO HID Light BulbThese lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Mog ED23 1/2 CO ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts ED23 Coated E39 Mogul base Ceramalux ALTO HID Light BulbThese lamps pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux 70W Mog ED23 1/2 CO ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6000 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























