
Philips 70w ED23 1/2 Clear E39 Ceramalux ALTO Non- Cycling HID Light Bulb
Description
70 watts ED23 1/2 Clear E39 Ceramalux ALTO Non- Cycling HID Light Bulb Philips Ceramalux High Pressure Sodium Non-Cycling Lamps are a better value than standard high pressure sodium lamps, with longer life and reduced maintenance cost.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux S62 70W Mog ED23 1/2 ALTO NC |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips 70w ED23 1/2 Clear E39 Ceramalux ALTO Non- Cycling HID Light Bulb
Description
70 watts ED23 1/2 Clear E39 Ceramalux ALTO Non- Cycling HID Light Bulb Philips Ceramalux High Pressure Sodium Non-Cycling Lamps are a better value than standard high pressure sodium lamps, with longer life and reduced maintenance cost.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux S62 70W Mog ED23 1/2 ALTO NC |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts ED23 1/2 Clear E39 Ceramalux ALTO Non- Cycling HID Light Bulb Philips Ceramalux High Pressure Sodium Non-Cycling Lamps are a better value than standard high pressure sodium lamps, with longer life and reduced maintenance cost.
Specs
| Abbreviation Name | Ceramalux S62 70W Mog ED23 1/2 ALTO NC |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













