
Philips 70w ED23.5 2150K Ceramulax E39 Clear HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts ED23.5 shape 2150K Ceramulax E39 mogul screw base Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C70S62/ALTO NC HPS 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


Philips 70w ED23.5 2150K Ceramulax E39 Clear HID Light Bulb
Description
Philips 70 watts ED23.5 shape 2150K Ceramulax E39 mogul screw base Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C70S62/ALTO NC HPS 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 70 watts ED23.5 shape 2150K Ceramulax E39 mogul screw base Clear high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | C70S62/ALTO NC HPS 12PK |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 14 |
| Color Temperature (K) | 2150K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Luminous Flux (LM) | 6300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













