
Philips 70w BD17 Warm White E26 MasterColor CDM ED17 Elite HID Light Bulb
Description
70 watts BD17 Warm White E26 medium screw MasterColor CDM ED17 Elite HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W BD17 CO U ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 83 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.438 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $51.83
-70%$51.83
$15.55More Images

Philips 70w BD17 Warm White E26 MasterColor CDM ED17 Elite HID Light Bulb
Description
70 watts BD17 Warm White E26 medium screw MasterColor CDM ED17 Elite HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W BD17 CO U ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 83 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.438 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts BD17 Warm White E26 medium screw MasterColor CDM ED17 Elite HID Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MasterColor CDM 70W BD17 CO U ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 83 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.438 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 7100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















