
Philips 70w BD17 E26 MasterColor CDM 3000K Warm White HID Light Bulb
Description
Philips 419473 - MasterColor CDM MHC70/U/M/3K 70w BD17 3000K Warm White Ceramic Metal Halide Lamp
The Philips MHC70 Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar ED-17 lamp shape.Features:
- Wattage: 70w
- Light output: 7400Lumens
- ANSI Code: M143/E, M98/E, C98/E
- Shape: ED17
- Color: 3000K Warm White
Specs
| Brand | Philips |
| Order product name | MasterColor CDM MHC70/U/M/3K ELITE |
| EAN/UPC | 046677419479 |
| Order code | 419473 |
| Material Nr. (12NC) | 928601173302 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Color Rendering Index | 89 |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $65.87
-70%$65.87
$19.76More Images

Philips 70w BD17 E26 MasterColor CDM 3000K Warm White HID Light Bulb
Description
Philips 419473 - MasterColor CDM MHC70/U/M/3K 70w BD17 3000K Warm White Ceramic Metal Halide Lamp
The Philips MHC70 Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar ED-17 lamp shape.Features:
- Wattage: 70w
- Light output: 7400Lumens
- ANSI Code: M143/E, M98/E, C98/E
- Shape: ED17
- Color: 3000K Warm White
Specs
| Brand | Philips |
| Order product name | MasterColor CDM MHC70/U/M/3K ELITE |
| EAN/UPC | 046677419479 |
| Order code | 419473 |
| Material Nr. (12NC) | 928601173302 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Color Rendering Index | 89 |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 419473 - MasterColor CDM MHC70/U/M/3K 70w BD17 3000K Warm White Ceramic Metal Halide Lamp
The Philips MHC70 Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar ED-17 lamp shape.Features:
- Wattage: 70w
- Light output: 7400Lumens
- ANSI Code: M143/E, M98/E, C98/E
- Shape: ED17
- Color: 3000K Warm White
Specs
| Brand | Philips |
| Order product name | MasterColor CDM MHC70/U/M/3K ELITE |
| EAN/UPC | 046677419479 |
| Order code | 419473 |
| Material Nr. (12NC) | 928601173302 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Color Rendering Index | 89 |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Luminous Flux (LM) | 7400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













