✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Philips 70w ED17 Coated 2900k Warm White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
70 watts ED17 shape Coated 2900k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/MP/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
$17.82
Original: $59.39
-70%Philips 70w ED17 Coated 2900k Warm White MasterColor CDM HID Light Bulb—
$59.39
$17.82Philips 70w ED17 Coated 2900k Warm White MasterColor CDM HID Light Bulb
Description
70 watts ED17 shape Coated 2900k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/MP/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts ED17 shape Coated 2900k Warm White MasterColor CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/MP/3K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 2900K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 6100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




