
Philips 70w ED17P Clear E26 4000k MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
70 watts ED17P Clear E26 medium screw base 4000k MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $55.07
-70%$55.07
$16.52Philips 70w ED17P Clear E26 4000k MasterColor CDM Elite HID Light Bulb
Description
70 watts ED17P Clear E26 medium screw base 4000k MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70 watts ED17P Clear E26 medium screw base 4000k MasterColor CDM Elite high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/U/MP/4K ELITE |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 89 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 6200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













