
Philips 750w BT37 E39 Pulse Start 3800K Cool White Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 750 watts BT37 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 3800K Cool White Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 750W Excl Mog BT37 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 75000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BT37 |
| Wattage (W) | 750W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips 750w BT37 E39 Pulse Start 3800K Cool White Metal Halide Light Bulb
Description
Philips 750 watts BT37 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 3800K Cool White Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 750W Excl Mog BT37 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 75000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BT37 |
| Wattage (W) | 750W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 750 watts BT37 Shape E39 Mogul Screw Base Pulse Start 3800K Cool White Metal Halide Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | Pulse Start MH Pro 750W Excl Mog BT37 CL |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 3800K |
| Diameter (in) | 4.625 |
| Luminous Flux (LM) | 75000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | BT37 |
| Wattage (W) | 750W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















