
Philips 8.8W A19 800Lm 5000K Daylight Dimmable - 60w Equiv
Description
Title 20 listed lamps that can be sold in California and are ideal for commercial spaces nationwide.
Features:
- Shape: A19
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 25,000 hrs
- Wattage: 8.8W, Voltage: 120
- Incandescent Wattage Equivalent: 60
- Brightness: 800Lm (90LPW)
- Color: Daylight, Color Temp: 5000k
- CRI: 90
- Dimmable
- Beam Angle: 200
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Brand | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | A19 |
| Finish | Frosted |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Technology | LED |
| Light Technical | |
| Lumens | 800L |
| Color | Daylight |
| Color Temp | 5000k |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Beam Angle | 200 |
| CRI | 90 |
| Electrical | |
| Wattage | 8.8W |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Voltage | 120V |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature | -4 to +113 F |
| Dimensions | |
| Length (in.) | 4.5 |
| Diameter (in) | 2.4 |
| Product Data | |
| Material Nr. (12NC) | 929002036304 |
| UPC | 046677550455 |
| Warranty | 1 Year Limited |
Additional Info
More Images


Philips 8.8W A19 800Lm 5000K Daylight Dimmable - 60w Equiv
Description
Title 20 listed lamps that can be sold in California and are ideal for commercial spaces nationwide.
Features:
- Shape: A19
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 25,000 hrs
- Wattage: 8.8W, Voltage: 120
- Incandescent Wattage Equivalent: 60
- Brightness: 800Lm (90LPW)
- Color: Daylight, Color Temp: 5000k
- CRI: 90
- Dimmable
- Beam Angle: 200
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Brand | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | A19 |
| Finish | Frosted |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Technology | LED |
| Light Technical | |
| Lumens | 800L |
| Color | Daylight |
| Color Temp | 5000k |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Beam Angle | 200 |
| CRI | 90 |
| Electrical | |
| Wattage | 8.8W |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Voltage | 120V |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature | -4 to +113 F |
| Dimensions | |
| Length (in.) | 4.5 |
| Diameter (in) | 2.4 |
| Product Data | |
| Material Nr. (12NC) | 929002036304 |
| UPC | 046677550455 |
| Warranty | 1 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Title 20 listed lamps that can be sold in California and are ideal for commercial spaces nationwide.
Features:
- Shape: A19
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 25,000 hrs
- Wattage: 8.8W, Voltage: 120
- Incandescent Wattage Equivalent: 60
- Brightness: 800Lm (90LPW)
- Color: Daylight, Color Temp: 5000k
- CRI: 90
- Dimmable
- Beam Angle: 200
- Warranty: 1 Year Limited
Specs
| General | |
| Brand | Philips |
| Base | E26 Medium Screw |
| Shape | A19 |
| Finish | Frosted |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Technology | LED |
| Light Technical | |
| Lumens | 800L |
| Color | Daylight |
| Color Temp | 5000k |
| Dimmable | Yes - Dimmable |
| Beam Angle | 200 |
| CRI | 90 |
| Electrical | |
| Wattage | 8.8W |
| Wattage Equivalent | 60W |
| Voltage | 120V |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature | -4 to +113 F |
| Dimensions | |
| Length (in.) | 4.5 |
| Diameter (in) | 2.4 |
| Product Data | |
| Material Nr. (12NC) | 929002036304 |
| UPC | 046677550455 |
| Warranty | 1 Year Limited |




















