
Philips 90w PAR38 SP15 E26 Cool White 4000k Master Color CDM HID Light Bulb
Description
Philips 90 watts PAR38 shape Spot 15 degrees E26 medium screw base Cool White 4000k Master Color CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/SP/4K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 3700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $88.55
-70%$88.55
$26.56More Images

Philips 90w PAR38 SP15 E26 Cool White 4000k Master Color CDM HID Light Bulb
Description
Philips 90 watts PAR38 shape Spot 15 degrees E26 medium screw base Cool White 4000k Master Color CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/SP/4K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 3700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips 90 watts PAR38 shape Spot 15 degrees E26 medium screw base Cool White 4000k Master Color CDM high intensity discharge Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | CDM70/PAR38/SP/4K ALTO 1 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.75 |
| Luminous Flux (LM) | 3700 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 12500 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













