
Philips 921 LED 2.2W Xenon White Back Up Light - 2 Bulbs
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 921 LED 6000K Xenon White Back Up Automotive Light - 2 Bulbs, replacement for 921, T16, W16WA breakthrough innovation for your car exterior lighting.
Replace your standard car lights with our robust, street-legal Philips Vision LED lights, and you'll likely never have to replace them again. They are guaranteed to last 12 years.
Standard incandescent bulbs actually take a little time to light up. Vision LED lights turn on instantly. That means, when you brake, the vehicle behind you can react sooner. The instant-on response provided by Vision LED lights can reduce braking distance by up to 20 ft. at a speed of 75 mph.
Specs
| Base | W2.1x4.9d Sub Mini Wedge |
| Application | Reverse light |
| Light Color | White 6000K |
| Lifespan | 12 years |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 2.2W |
| Also fits | T16, W16W, 921 |
| Designation | 921 Vision LED Xenon White 6000K |
| Range | Vision LED |
| Type | 921 LED |
| Expected benefits | Lights that live on |
| Product highlight | Street Legal LED, 12 years lifetime |
More Images



Philips 921 LED 2.2W Xenon White Back Up Light - 2 Bulbs
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 921 LED 6000K Xenon White Back Up Automotive Light - 2 Bulbs, replacement for 921, T16, W16WA breakthrough innovation for your car exterior lighting.
Replace your standard car lights with our robust, street-legal Philips Vision LED lights, and you'll likely never have to replace them again. They are guaranteed to last 12 years.
Standard incandescent bulbs actually take a little time to light up. Vision LED lights turn on instantly. That means, when you brake, the vehicle behind you can react sooner. The instant-on response provided by Vision LED lights can reduce braking distance by up to 20 ft. at a speed of 75 mph.
Specs
| Base | W2.1x4.9d Sub Mini Wedge |
| Application | Reverse light |
| Light Color | White 6000K |
| Lifespan | 12 years |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 2.2W |
| Also fits | T16, W16W, 921 |
| Designation | 921 Vision LED Xenon White 6000K |
| Range | Vision LED |
| Type | 921 LED |
| Expected benefits | Lights that live on |
| Product highlight | Street Legal LED, 12 years lifetime |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This item is discontinued, please check Related Products below for replacement items.
Philips 921 LED 6000K Xenon White Back Up Automotive Light - 2 Bulbs, replacement for 921, T16, W16WA breakthrough innovation for your car exterior lighting.
Replace your standard car lights with our robust, street-legal Philips Vision LED lights, and you'll likely never have to replace them again. They are guaranteed to last 12 years.
Standard incandescent bulbs actually take a little time to light up. Vision LED lights turn on instantly. That means, when you brake, the vehicle behind you can react sooner. The instant-on response provided by Vision LED lights can reduce braking distance by up to 20 ft. at a speed of 75 mph.
Specs
| Base | W2.1x4.9d Sub Mini Wedge |
| Application | Reverse light |
| Light Color | White 6000K |
| Lifespan | 12 years |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 2.2W |
| Also fits | T16, W16W, 921 |
| Designation | 921 Vision LED Xenon White 6000K |
| Range | Vision LED |
| Type | 921 LED |
| Expected benefits | Lights that live on |
| Product highlight | Street Legal LED, 12 years lifetime |






















