
Philips 9w 120v Candelabra E12 Soft White 2700k Compact Fluorescent Light Bulb
Description
9 watts 120 volts Candelabra E12 candelbara base Soft White 2700k Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | BC-EL/mCan T2 9W |
| Base | E12 Candelabra Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.666 |
| Incandescent Equivalent (W) | 40 |
| Luminous Flux (LM) | 410 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.375 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 9W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Philips 9w 120v Candelabra E12 Soft White 2700k Compact Fluorescent Light Bulb
Description
9 watts 120 volts Candelabra E12 candelbara base Soft White 2700k Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | BC-EL/mCan T2 9W |
| Base | E12 Candelabra Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.666 |
| Incandescent Equivalent (W) | 40 |
| Luminous Flux (LM) | 410 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.375 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 9W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
9 watts 120 volts Candelabra E12 candelbara base Soft White 2700k Compact Fluorescent Light Bulb
Specs
| Abbreviation Name | BC-EL/mCan T2 9W |
| Base | E12 Candelabra Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 1.666 |
| Incandescent Equivalent (W) | 40 |
| Luminous Flux (LM) | 410 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.375 |
| Rated Life (Hours) | 8000 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 9W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















