
Philips C1000w S52/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
1000w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 15 (1?16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $144.00
-70%$144.00
$43.20More Images

Philips C1000w S52/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
1000w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 15 (1?16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
1000w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 15 (1?16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | Ellipsoidal E25 |
| Wattage (W) | 1000W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















