
Philips C100w S54/M High Pressure Sodium Lamp
Description
100w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips C100w S54/M High Pressure Sodium Lamp
Description
100w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
100w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Medium Base.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 5 (7/16) |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













