
Philips C150w S55/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
150w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

Philips C150w S55/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
150w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
150w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















