
Philips C70w S62/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO® Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $35.63
-70%$35.63
$10.69More Images

Philips C70w S62/ALTO High Pressure Sodium Lamp
Description
70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO® Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO® Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic LeachingProcedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Maximum Overall Length (in) | 7 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













