
Philips CDM 35W/830 Med PAR20 Flood ceramic metal halide bulb
Description
35w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR20 Flood lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.480 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
More Images




Philips CDM 35W/830 Med PAR20 Flood ceramic metal halide bulb
Description
35w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR20 Flood lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.480 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
35w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR20 Flood lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 30 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.480 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 3.75 |
| Rated Life (Hours) | 9000 |
| Shape | PAR20 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















